News
Nebaví vás platit poštovné?

Balík Do balíkovny Vám doručíme na vybranou balíkovnu ZDARMA!  show more...


BLOG: Jak mi Adjustační ponožky pomohly

Příběh Jany, které Adjustační ponožky udržely nohy mobilní. show more...


BLOG: Jak se zbavit plantární fascitidy

Sotva došlápnete na patu kvůli nepříjemné bodavé bolesti? Přečtěte si náš nový článek. show more...


BLOG: Jak na správnou techniku chůze

Správná technika chůze je důležitá nejen v případě, že chcete pomocí chůze zhubnout nebo zlepšit fyzičku. Špatnou technikou totiž můžete dojít k pěkným nepříjemnostem. Jak se jim vyhnout obloukem? show more...


Už jste četli nejnovější recenze?Už jste četli nejnovější recenze?

Nebo se chcete o Vaše zkušenosti podělit s ostatními? Napište nám prosím komentář pod článek. Ti, co ještě váhají, to určitě ocení, děkujeme. show more...


BLOG: Sedíte s nohou přes nohu? Pozor na bolesti zad a kolenou

V životě si vypěstujeme mnoho špatných návyků. Mezi nejčastější (nejen) ženské špatné návyky patří sezení s nohou přes nohu. Více v článku. show more...


New size - XL for looooong feet

New size of The Original Foot Alignment socks - size XL (14+) - now available show more...


BLOG: Jak si imigrantka z Československa splnila svůj americký sen

Kdo z vás ví, že za vznikem Adjustačních ponožek stojí rodačka z Československa, která se svou rodinou v roce 1968 emigrovala do USA? show more...


Ušetřete 20%

Hromadným nákupem ušetříte 20%. A jako bonus DOPRAVA ZDARMA!  show more...


Návod: Jak ušetřit při nákupu Adjustačních ponožek

Rozhodli jsme se poskytnout vám návod, jak pořídit Adjustační ponožky levněji než za běžnou cenu. Více na BLOGU.  show more...


NÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožekNÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožek

Často se ptáte, jakou velikost byste si měli vybrat, zejména když je vaše velikost nohy někde mezi nabízenými velikostmi ponožek. Odpověď najdete v článku. show more...

10/10
 Newsletter

Jak se zbavit plantární fascitidy

 • Added: 21.10.2019   |   1217 readings / views

Může se stát, že sotva došlápnete na patu kvůli nepříjemné bodavé bolesti. Ta ale tu a tam odezní, ale brzy se zase vrátí. Ano, jde o plantární fascitidu, která mimo běžce trápí čím dál více lidí. Co za ní vězí a hlavně jak se jí zbavit? O tom si povíme v následujícím článku.


Co je to plantární fascitida

Plantární fascitida neboli zánět povázky je velmi časté onemocnění nohou zejména u běžců. Týká se ale kohokoliv jiného, kdo své nohy přetěžuje nejen nadměrnou aktivitou, ale například také kvůli nadváze. Plantární fascie je totiž šlachovitá tkáň, která se na jedné straně upíná k jednotlivým prstům a na druhé straně k patní kosti. A tam je přesně kámen úrazu. Vlivem přetížení se v úponu u paty vytvoří zánět, který pak dělá neplechu včetně nepříjemné bolesti. Často bývá zánět povázky nesprávně diagnostikován jako patní ostruha. Jedná se ale o jinou komplikaci v podobě patních výrůstků.

Více o plantární fascitidě a jejích příčinách dočtete v našem článku Plantární fascitida jako postrach bezbolestné chůze.
 

Koho se týká nejčastěji:

 • běžci a jiní sportovci, kteří své nohy přetěžují
 • lidé trpící nadváhou a obezitou
 • lidé, kteří začnou skokově s nějakou fyzickou aktivitou
 • lidé se zkrácenými lýtkovými svaly či achillovkou
 • lidé trpící komplikacemi s nožní klenbou (plochá noha)
 • lidé nosící nevhodnou obuv, kdy je noha v nesprávném postavení

A jak se zbavit plantární fascitidy co nejdříve a jednou provždy?
Přinášíme vám pět nejužitečnějších tipů:
 

1) Klid na nohou, klid na duši

Ať už jste aktivním běžcem, či nikoliv, je potřeba hodit nohy do klidu, nejlépe do vyvýšené polohy. Je důležité, aby vám zároveň neotékaly. Protože hromadící krev v nohách by podporovala zánět. 

2) Ortopedické pomůcky jako léčba i prevence

Pokud jste ještě neslyšeli o ortopedických vložkách na míru, tak právě teď nastal jejich čas. Pomohou vám v léčbě a dále také preventivně. Obdobnou funkci zastávají i naše Adjustační ponožky, které stačí nosit pár minut denně a u toho si dopřát trochu odpočinku a výsledek se po nějakém čase také dostaví. Nohy se vám celkově uvolní a předejdete i dalším komplikacím od plochonoží přes vbočený palec až po kladívkové prsty. 

Při potížích s nožní klenbou doporučují doktoři a fyzioterapeuti takzvaná srdíčka do bot, která podporují správné postavení nožní klenby.


3) Chladivá úleva

Na jakýkoliv zánět tohoto typu pomáhá chlad. Takže sáhněte do mrazáku pro led či mražený hrášek a chlaďte bolestivé místo. Mělo by se vám během chvilky ulevit. Nepřikládejte však led přímo na pokožku, ale například přes látku nebo slabou ponožku. Přímý kontakt pokožky s ledem by vám mohl přivodit popáleniny.

Pokud nemáte po ruce led ani mraženou zeleninu, můžete využít studenou vodu z vodovodu. Zkuste naplnit plastovou láhev a tu poté válet chodidlem po zemi, čímž si chodidlo i částečně namasírujete.


4) Masáž na uvolnění a zaslouženou úlevu

Není nic jednoduššího, než vzít například golfový míček a ploskou ho válet po zemi. Krásně si tak promasírujete celé chodidlo včetně prstů a během chvíle pocítíte opravdovou úlevu. Masáže můžete provádět i ručně, například navzájem se svým partnerem/partnerkou.  


5) Cvičení a posilování

Nebojte, do fitka vás neženeme. Měli jsme na mysli zejména rehabilitační cvičení. Existují nejrůznější cviky, kterými můžete posilovat chodidlo, aby se později mnohem hůře přetěžovalo.

Nedoporučujeme však cvičení nebo posilování při akutní bolesti. Při přetrvávajících bolestech doporučujeme ideálně návštěvu lékaře. Nezapomeňte, že plantární fascitida se u každého projevuje individuálně. Je tedy na vašem zvážení, zda není u vás rozvinuta tak, že se neobejdete bez lékařské pomoci. V každém případě návštěva lékaře či alespoň fyzioterapeuta vám dodá jistotu ve vhodném výběru léčby.


Vykročte správnou nohou do dalších dnů

Vidíte, že většinu z doporučených tipů zvládnete svépomocí. Cvičení, které se naučíte s fyzioterapeutem následně také. Pokud budete ideálně kombinovat výše zmíněné tipy, docílíte nejen ústupu plantární fascitidy, ale také provedete preventivní opatření proti recidivě i dalším komplikacím a deformitám nohou.


 

  Currently, there is no comment available

  add comment