News
BLOG: Trápí vás křeče v nohou?10.12.2018   BLOG: Trápí vás křeče v nohou? - Jak se rychle zbavit křečí a jak jim ulevit do budoucna? Na to se podíváme v následujícím článku.
 
Podpoříte nás v soutěži ShopRoku 2018?08.12.2018   Podpoříte nás v soutěži ShopRoku 2018? - Soutěžíme v kategorii Cena popularity, ve které hlasující vybírají svůj nejoblíbenější e-shop roku 2018. Budeme rádi, pokud si najdete čas a věnujete nám svůj hlas.
 
Rozdáváme dárky! 05.12.2018   Rozdáváme dárky! - Tentokrát pro vás máme předvánoční soutěž, která se koná na našem profilu na Facebooku, ve které hledáme přezdívku pro Adjustační ponožky.
 
BLOG: Jak se zbavit pocitu studených nohou30.11.2018   BLOG: Jak se zbavit pocitu studených nohou - Zebou vás nohy nejen během podzimních a zimních večerů, ale takřka po celý rok? Připravili jsme několik tipů, jak se nadobro zbavíte pocitu studených nohou.
 
BLOG: Co je základ pro zdravý vývoj? Zdravé nohy!19.11.2018   BLOG: Co je základ pro zdravý vývoj? Zdravé nohy! - Zajímáte se o zdraví vašich dětí? Určitě všichni do jednoho odpovíte, že ano. Ale víte, že zdravé nohy jsou základem pro zdravý vývoj celého pohybového aparátu?
 
BLOG: Jak na oteklé a bolavé nohy v těhotenství15.11.2018   BLOG: Jak na oteklé a bolavé nohy v těhotenství - Že oteklé nohy k těhotenství prostě patří a že se nedá nic dělat? Víme, jak na to.
 
Dny dopravy ZDARMA 13.11.2018   Dny dopravy ZDARMA - Platí v rámci ČR. Vyřešte Vánoce v klidu na internetu bez tlačenic a bez poštovného.
 
Návod: Jak ušetřit při nákupu Adjustačních ponožek07.11.2018   Návod: Jak ušetřit při nákupu Adjustačních ponožek - Rozhodli jsme se poskytnout vám návod, jak pořídit Adjustační ponožky levněji než za běžnou cenu. Více na BLOGU.
 
Ušetřete 20%06.11.2018   Ušetřete 20% - Hromadným nákupem ušetříte 20%. A jako bonus DOPRAVA ZDARMA!
 
BLOG: Jak řešit propadlou klenbu nohy23.10.2018   BLOG: Jak řešit propadlou klenbu nohy - Jak zabránit propadající se nožní klenbě a udržet své nohy zdravé? Na to jsme se zaměřili v našem dalším článku.
 
BLOG: Adjustační ponožky očima blogerky03.10.2018   BLOG: Adjustační ponožky očima blogerky - "Keď mi nedávno moja pedikérka ukázala adjustačné ponožky, hľadela som na ne s nedôverou." Zajímá vás, jestli Adjustační ponožky Veroniku přesvědčily? Přečtěte si celý článek.
 
BLOG: Nošení Adjustačních ponožek před a po operaci. 27.09.2018   BLOG: Nošení Adjustačních ponožek před a po operaci. - Je to v pořádku? Pojďme se podívat na několik konkrétnějších případů, kdy určitě Adjustační ponožky doporučujeme a kdy naopak nikoliv.
 
Už jste četli nejnovější recenze?23.09.2018   Už jste četli nejnovější recenze? - Nebo se chcete o Vaše zkušenosti podělit s ostatními? Napište nám prosím komentář pod článek. Ti, co ještě váhají, to určitě ocení, děkujeme.
 
NÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožek30.08.2018   NÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožek - Často se ptáte, jakou velikost byste si měli vybrat, zejména když je vaše velikost nohy někde mezi nabízenými velikostmi ponožek. Odpověď najdete v článku.
 
Payment by card  in EUR06.08.2018   Payment by card in EUR - Now you can pay by card also in EUR currency.
 
BLOG: Cviky na vbočený palec, které vám pomohou04.08.2018   BLOG: Cviky na vbočený palec, které vám pomohou - V dalším článku se dozvíte, jak svým nohám pomoci a zároveň jak přemluvit palec, aby se vrátil do své původní pozice.
 Today's deal
 Newsletter

About socks

The Original Foot Alignment Socks are made of soft cotton and polyester blend. They are lose fitted crew socks that have an open front end with 4 toe separators also made  from  the same material as the socks body. These separators apply a gentle push on your toes to align your toes with the rest of the foot and position them where they should be and nature intended them to be. 
The separators are hand made and precisely controlled for width and length which is very important for achieving the maximum effect of the socks.​

Now in your Favorite Colors!  Comes in Red, Blue, Pink, Yellow, Light Gray, Charcoal, Multicolor, Off White and Green.

Below the toe separators there is an embroidery of a foot (the old version has HAPPY anf FEET). It has a purpose. This takes a way a guessing of which sock is the right and which one is the left. The socks are NOT interchangeable. The thickest divider should go after the big toe. Line up the socks that the feet on the embroidery point to each other. (as shown on the back of the package).

Sizes are unisex based on shoe sizes: SMALL 4-6; Medium 7-9; Large 10+. Socks are stretchy and accommodate range of overlapping sizes.

Fiber: 90% cotton, 7% polyester, 3% elastane (Off White: 89% acrylic, 8% polyester, 3% elastane)

Original U.S. patent 7784115B1.

BEWARE OF CHEAP FAKES!
Please note that the Original Foot Alignment Socks have always an embroidery of a foot (the old version has HAPPY anf FEET). The separators of the fakes do not meet with the specified dimensions and the socks may even hurt your feet.
Be careful and buy only the original Foot Alignment socks from the official distributors.3 easy steps to maximize the benefits of Foot Alignment Socks:

1) Start with the dividers at the tip of your toes
    (wear for approx. 15-20 minutes per day)

2) After a few days of wearing your Foot Alignment Socks,
    slide the dividers 1/2 way down between your toes
    (wear for approx. 1 to 2 hours per day)

3) Within a couple of weeks you should be able to slide the toe dividers all the way down 
    between your toes providing maximum benefit and comfort to your feet 
    (you could now wear the socks overnight while sleeping)The designer says..

You do not have to stop wearing your fashion shoes or give up jogging because your feet hurt & then have to wear clunky shoes to accommodate your achy bunion.

Wear your foot alignment socks daily for a few hours or keep them on overnight and this will help to correct the misalignment of the big toe. This will also help to stretch, exercise & condition your feet helping you to feel better. Of course this will not happen in a few days. But keep wearing your Foot Alignment Socks and in a short period of time you will notice that your feet are feeling much better.

Your toes will begin to stretch & straighten out & you will be in much less pain. Foot Alignment Socks can be used as a non-surgical treatment for bunions, hammer toes, crooked toes, heel pain & general foot comfort. They can also help to reduce the need for surgical intervention. They help you by keeping your feet & toes mobile, flexible & less painful.

Reading testimonials from different people I have come to the conclusion that these Foot Alignment socks are used by people from all walks of life who have different taste for looks, feel and touch. Although we can not make sock for everyone’s liking, we try to please most and make it interesting for others. Pick a color complimentary to your jammies and sleep in style.

I remember times when the people of the Republic of China were wearing gray jackets causing the colorless nation to look sad and dull. That was then.

I was in China several years ago. On a rainy morning people were rushing to work in their red, green, yellow, purple, and all color raincoats. They looked happy.

I want our socks to reflect happiness with their playful colors and clean looks. You may say what, these are just socks, who cares what color they are. Oh, no! These are the Original Foot Alignment Socks. When you look at your feet while wearing your favorite color socks you should feel happy to know that you are good to yourself.

You are taking care of the part of your body which has been neglected and abused for many years. Day after day we wear improperly fitting, pointy, high heel shoes. We jog, ski, play ball and continuously complain of achy feet. The pain goes beyond just soaking them. You knew there is nothing pathologically wrong with your feet. So you just put up with it.

NO MORE!


The Foot Alignment Socks is your answer!

-------------------------------------------------------------------------------------------
The web pages are not designed to take the place of doctors, pharmacists or podiatrist. As such they should only be used as a guide. Seek advice from a health care professional if you are in any doubt about your foot condition or any other information within this web site. All Diabetic, Rheumatoid arthritic patients and other patients with poor circulation should consult a State Registered Podiatrist or a general practitioner before commencing self treatment.The staff at pro-nozky.cz do not take any responsibility for the clinical treatment administered by any podiatrist or any self injury that a individual may incur.