• Logo
 • Přihlášení Registrace
 • 7 ks
  za 5 310,- Kč
Pro-nožky.cz

Jak vypadá zdravá noha

 • Přidáno: 28.05.2023   |   1514 čtení / zobrazení

Nohy si zaslouží víc vaší pozornosti, než byste možná čekali. Zdravá noha jde ruku v ruce (nebo nohu v noze?) se zdravím celého těla. Jak ale vypadá zdravá noha, jaké jsou předpoklady proto, abyste udržovali své nohy zdravé a jak rozhodně zdravá noha naopak nevypadá? Pojďme se na to podívat podrobněji.


Jak poznáte zdravou nohu

Noha je poměrně složitý mechanismus kostí, šlach a svalů. Na jejich správnou funkci má samozřejmě vliv celá řada faktorů od genetiky přes životosprávu až po správný pohybový stereotyp celého těla. 

Jak poznáte zdravou nohu? Už od pohledu. Základem je správná rotace a postavení v kyčelním, kolenním či hlezenní kloubu. Prsty jsou rovné, bříška prstů doléhají celou svou plochou na zem. Obě klenby (příčná i plochá) jsou ve správném postavení a nejsou přetížené. To poznáte podle otisku chodidla při vyšetření na podoskopu. Malý test s otiskem chodidla si můžete vyzkoušet sami doma. 

Zdravé nohy mají přirozenou barvu, nejsou červené ani oteklé. Neobjevují se na nich otlaky nebo mozoly. Zdravá noha netrpí kožními problémy ani plísňovými onemocněními, například v oblasti nehtů. 

Pak tu máme pocitové zhodnocení zdraví vašich nohou. Zdravé nohy by vás neměly bolet při pohybu ani v klidu, když pomineme pozátěžový stav například po tréninku či dlouhém chození. Neměli byste trpět křečemi v lýtkách ani prstech. Stejně tak by vaše nohy neměly trpět křečovými žilami. Rovněž byste neměli zažívat pocit studených nohou, kdy se nohy špatně prokrvují.


Předpoklady pro zdravé nohy

Pokud se člověk o své nohy, potažmo o své tělo nestará, reakce na sebe nenechá dlouho čekat. A jelikož své nohy potřebujete každý den, měli byste jim dopřávat náležitou péči. Tady je pár tipů.

Správná životospráva

Základem zdraví celého těla je odpovídající životospráva, díky které se vyhnete celé řadě zdravotních komplikací a také nadváze, která by způsobovala přetěžování nohou na denní bázi. Důležitá je pestrá strava v čele s masem, zeleninou a ovocem, případně stravování dle vašich stravovacích preferencí s ohledem na případné potravinové intolerance. Součástí zdravé životosprávy je omezení pití alkoholických nápojů nebo kouření. O jiných zdraví škodlivých látkách ani nemluvě. Zdravá životospráva zahrnuje nejen stravu, ale i pravidelný pohyb. Není třeba stát se hned sportovcem. Stačí párkrát do týdne vyrazit na krátkou procházku.

Vhodná obuv

Když vykročíte na tu procházku nebo kamkoliv jinam, ujistěte se, že máte na sobě vhodné boty k danému účelu. To píšeme záměrně, protože neexistuje univerzální obuv vhodná na vše od chůze přes běh až po veškeré sportovní aktivity. Ale některé atributy má vhodná obuv spojené. Najdete je v našem článku 5 tipů, podle kterých správně vybrat obuv

Odpovídající zátěž

Dalším bodem, který je pro zdraví nohou klíčový, je nepřetěžování nohou. To může vznikat z různých příčin a drtivou většinu z nich můžete ovlivnit. Přetěžování nohou může vznikat na základě dlouhého stání či chůze (například v práci), z přetrénování (kdy tréninkovou zátěž nepřizpůsobíte svému tělu), při nadváze nebo například nošením nevhodné obuvi (s úzkou špičkou, příliš vysokých podpatkem a podobně). 

Pokud byste své nohy dlouhodobě přetěžovali, zaděláváte si na celou řadu deformit od plochonoží přes vbočené palce až po patní ostruhu nebo Mortonovu neuralgii

Regenerace a odpočinek

A když už svým nohám dáte zabrat, měli byste jim dopřát odpovídající odpočinek, aby stihly nabrat novou energii a sílu na další den. Základem je kvalitní spánek nebo třeba odpočinek s nohama ve vyvýšené poloze. 


Pro regeneraci můžete udělat i trochu navíc. Takovým kompromisem je nošení Adjustačních ponožek, u kterých je jedinou aktivitou jejich navlečení. Pak už jen odpočíváte či spíte a Adjustační ponožky pracují za vás. Po celém dni na nohou pocítíte příjemnou úlevu. Nohy se vám krásně prokrví a svaly protáhnou. Adjustační ponožky jsou skvělou preventivní pomůckou, kterou využívá celá řada fyzioterapeutů a podiatrů či podologů. Pokud byste chtěli být ještě aktivnější, můžete vyzkoušet některé cviky na nohy, masáž nohou (i například pomocí míčku) nebo chození po nerovných površích (tráva, písek, kamínky apod.).

Důsledná hygiena

Nesmíme zapomenout také na důslednou hygienu. Noha se v ponožce a obuvi přes den zpotí, při sportu ani nemluvě. Proto byste měli dbát na důkladnou hygienu. Nohy si myjte pečlivě mýdlem i mezi prsty, podobně jako to děláte při mytí rukou. Co řada lidí často přehlíží, je řádné osušení. V případě, že si nohy dostatečně neosušíte, připravujete půdu například plísňovým onemocněním či zápachu nohou.


Co na to vaše nohy?

Pokud budete dodržovat většinu z výše doporučení, nohy se vám za to odvděčí tak, že vás nebudou bolet ani trápit některými zdravotními neduhy. Zaručit vám to samozřejmě nemůžeme, protože do všeho vstupují i další vlivy, jako je například genetika nebo úrazy. Ale máte mnohonásobně větší šanci, než kdybyste dělali vše opačně.
 


 • Ma
  MarcelaReagovat
  Přidáno 17. listopad, 11:32 z 85.71.206.***
  Dobrý den, zatím se kýžený efekt nedostavil, adjustační ponožky používám denně cca 3hodiny asi půl roku. Velmi usilovně i cvičím s chodidly a celým tělem, roluji, masíruji, tenisák, ježci, atd. Mám potíže se zadní ostruhou a achilovkou. Nosím širokou a pružnou obuv s dostatkem místa na prsty, barfooty nemohu, potřebuji mít mírně podloženu patu, aby se achilovka trošku odlehčila. Hodně však chodím bosa, ale jen na měkkých nerovných površích - tráva, kaínky, hlína, jehličí.

Přidat komentář
 Nejprodávanější
  • Adjustační ponožky GREEN
  • Adjustační ponožky GREEN
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky MULTICOLOR
  • Adjustační ponožky MULTICOLOR
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky CHARCOAL
  • Adjustační ponožky CHARCOAL
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky PURPLE
  • Adjustační ponožky PURPLE
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • s DPH590,- Kč