Co dělat v případě bolestí nártu
Také vás občas pobolívá v nártu? Příčin může být hned několik. Od zdánlivě banálních až po závažnější. Rozhodně byste je neměli nikdy podceňovat. Na bolest nártu, její příčiny i léčbu jsme se podívali v našem dalším článku.


Noha jako komplikovaná část těla
Naše nohy se skládají z 26 kostí a 33 kloubů, které dohromady spojuje více než 100 svalů, vazů a nervů. Zároveň na nohou strávíme i několik hodin denně a uděláme 8 000 až 10 000 kroků. To je jednoduchá matematika, která nám říká, že nohy patří mezi nejkomplikovanější a nejvíce namáhanou část těla.
I z tohoto důvodu byste o své nohy měli královsky pečovat. O tom jsme se ale rozepsali v našem článku 5 tipů, jak udržet své nohy zdravé.
Projevy bolestí nártů
Ve většině případů se kromě bolesti nártu objevují také další symptomy. Mezi nejčastější symptomy patří zvýšená citlivost v místě bolesti, zarudnutí, zvýšená teplota v místě bolesti, otok a podobně. Bolesti se také mohou objevovat pouze při námaze a při odpočinku naopak zmizet. Příčin však může být hned několik.
Příčiny bolestí nártů
Nejčastější příčinou, jak jsme výše uvedli, je přetěžování nohou. V souvislosti s tím se u vás mohou současně objevit i další komplikace jako plochonoží, patní ostruha, vbočené palce nebo kladívkové prsty.
Mezi další příčiny patří nevhodná obuv, tedy obuv, která je příliš těsná a která utlačuje nohy a prsty (například podpatky). Rovněž můžeme jako příčinu považovat těhotenství a také hormonální nerovnováhu. Během těhotenství se kromě hormonální rovnováhy potýkají ženy s nárůstem hmotnosti a tedy větší zátěží pro nohy.
A pak máme zde příčiny následkem úrazu či nestandardního pohybu, například podvrtnutí či jiná zranění. To vše může vést k únavovým zlomeninám, zánětům šlach a dalším komplikacím. Za bolestmi nártů se může rovněž skrývat Mortonova neuralgie.
A v neposlední řadě mohou bolesti nártu souviset s onemocněním, jako je dna, cukrovka nebo například artróza.

Co dělat při bolesti nártu
Pokud jsou bolesti velmi nepříjemné nebo časté či dlouhotrvající, určitě nic nezanedbávejte a navštivte svého lékaře, případně podiatra. Je totiž nutné kromě bolestí vyřešit zejména jejich příčinu, aby nedocházelo v budoucnu k recidivě. Doktor vás kromě prohlédnutí může vyšetřit pomocí rentgenu, ultrazvuku či magnetické rezonance a na základě toho stanovit vhodnou léčbu.
Pokud ale momentálně potřebujete akutně řešit bolest, můžete v případě zánětu (otoku, podvrtnutí apod.) poškozené místo ledovat, případně si vzít nějaké protizánětlivé léky (ibalgin apod.). V případě, že vás bolí nárty zejména z důvodu přetížení, doporučujeme ve volné chvíli dát nohy nahoru a dopřát jim dostatek odpočinku. Zkuste také sprchovat nohy střídavě studenou a teplou vodou, co vám může také ihned ulevit.
Rovněž můžeme v tomto případě doporučit nosit Adjustační ponožky, které vám pomohou nohy uvolnit, protáhnout svaly a prokrvit. Můžete tak pocítit úlevu zcela okamžitě.
Nezapomínejte také na prevenci, i když vás zrovna v tu chvíli nic nebolí. V rámci prevence doporučujeme kombinovat výše zmíněné rady a tipy. Doplnit to můžete také o návštěvy fyzioterapeuta, který vám může naordinovat různá preventivní cvičení a protahování.
