• Logo
 • Přihlášení Registrace
 • 7 ks
  za 5 310,- Kč
Pro-nožky.cz

Jak se zbavit patní ostruhy?

 • Přidáno: 22.02.2018   |   88793 čtení / zobrazení
ostruha patní

Ostruha patní kosti neboli calcar calcanei je diagnóza, jejíž název může být zavádějící. Samotná ostruha, tedy kostěný výrůstek zespodu paty, vzniká až jako následek patologických procesů, které v noze mohou probíhat. Ale podívejme se na to od začátku.


Při jakých příznacích zbystřit

Jaké potíže napovídají, že by se mohlo jednat o patní ostruhu? Spolehlivým ukazatelem jsou bolesti přímo pod patou, v místě, kde se pata opírá o zem, když stojíte. Tyto bolesti jsou velmi nepříjemné, mají bodavý charakter. Zprvu se objevují jen při chůzi, proto se každý krok stává bolestivým, každý nášlap na patu je ostrý, jako když šlápnete na střep. Postupně se bolesti mohou objevovat i v klidu a nemusí zůstávat jen na patě, ale rozšiřují se do celé plosky nebo na Achillovu šlachu. Je třeba si uvědomit, že už ve fázi prvních bolestí při chůzi je stav natolik pokročilý, že musí již nějakou dobu trvat. Výrůstky totiž nevzniknou ze dne na den, ale postupně.Jak k tomu dojde

Ptáte se, proč se právě na vaší patě vytvořil ostrý výběžek? Za všechno mohou svaly. Přesněji řečeno jejich přetěžování. Krátké svaly nohy se upínají na spodní část patní kosti, stejně tak jako tzv. plantární aponeuróza (chodidlová fascie), což je poměrně silný pruh vazivové tkáně, který poskytuje podporu nožní klenbě a má význam při chůzi, běhu a celkově při funkci chodidla. Pokud jsou svaly nohy a aponeuróza pravidelně a dlouhodobě přetěžovány, namáhají tak svůj úpon na patní kosti a tím pokládají základ pro vznik ostruhy. Tímto mechanismem totiž vzniká v místě úponu otok a postupně i zánětlivý proces, jehož vyústěním je ukládání vápníkových solí, tzv. kalcifikace, na rentgenu patrná jako výrůstek neboli osteofyt známý jako calcar calcanei (ostruha patní).


Co s tím

Léčba je závislá na fázi, do které se potíže dostaly. Ale v zásadě jde v první v řadě o vyřešení příčiny, tedy přetížených úponů. O řešení následku, osteofytu jako takového, jde až v řadě druhé. S přetíženými úpony si poradí fyzikální terapie, kterou předepíše rehabilitační lékař, aktivní cvičení zaměřené na úpravu strategie nášlapu a korekci svalové práce celé dolní končetiny, dále mobilizační techniky, případně masáže plosky. Velmi důležitou roli má protizánětlivá léčba, analgetika, v některých případech i obstřik kortikoidy. Velké úspěchy se přičítají i léčbě rázovou vlnou. Nezbytnou se stává úprava obuvi a nezřídka od bolestí uleví protetické pomůcky, zejména gelová podpatěnka, která odtlumí nepříjemné nárazy na patu, které vznikají při došlapu.


Dopřejte nohám relaxaci

Jako u většiny ortopedických diagnóz, tak i tady je možnost operačního řešení. Stále ale platí, že je vhodné podobným potížím předcházet. K tomu stačí o své nohy pečovat a věnovat jim stejnou pozornost jako například věnujeme každý den obličeji. Nosit správné boty, vhodné přímo pro daný typ nohy, provádět uvolňovací cviky, koupele, dopřát nohám relaxaci, uvolnění a dostatečné prokrvení po dni stráveném v botách. Ideální způsob, jak takové uvolnění nohám dopřát, jsou Adjustační ponožky. V tomto případě poslouží jednak jako prevence a jednak i v rámci léčby již vzniklé ostruhy a přetížení úponů svalů nebo plantární aponeurózy. Díky oddělovačům prstů se prsty protáhnou, uvolní a pomohou zmírnit otoky nohou a negativní vlivy celodenního nošení bot na naše unavené a přetěžované nohy.


 • MUDr.Růžena ŠarišskáReagovat
  Přidáno 15. září, 08:02 z 88.102.177.***
  Patní ostruhy mají z převážné většiny lidé, kteří chodí doma bosky nebo jen v ponožkách nebo z nesprávné obuvi venku. Plosky nohou si tak vlastně naklepávají jako třeba maso na řízky. V obraně proti nárazům se přetěžují vazy i svaly. Ale mají těž zbytečné otřesy, čímž trpí nosné klouby dolních končetin celkově i páteře, která má 100 kloubů. Jsou vlastně v situaci jako kdyby auto nemělo pneumatiky. Svět se stal vlastně tvrdým - betony, asfalty, tvrdé podlahy v bytech. Proto potřebujeme "pneumatiky" pod nohama jak k chůzi venku tak doma.

 • ja
  Přidáno 29. září, 00:35 z 85.70.137.***
  Ako, a proto ma cela Afrika, velký kus Asie, J. Ameriky a australští.domorodci ostruhy

 • PN
  Petr NietschReagovat
  Přidáno 30. říjen, 13:19 z 194.50.160.***
  Dobrý den, to co píše MUDr. Růžena Šarišská v první části "j lidé, kteří chodí doma bosky nebo jen v ponožkách" je naprostý nesmysl. Boty to zčásti být můžou, ale příčiny jsou daleko širší: strava, překyselení organismu, nadváha, genetika. Naprosto nechápu její komentář.

 • PK
  Pavlína KšírováReagovat
  Přidáno 16. listopad, 22:37 z 109.238.214.***
  Dobrý den, tak ostruhy mám, i když jsem nechodila doma bez bot. Nyní se mi vrátily a chodím bez panfofli

 • Ja
  Přidáno 22. listopad, 07:00 z 86.49.21.***
  Plně souhlasím s názorem MUDr Šarišské, u které jsem byla s tímto problémem. Poté co mi poradila s chozením doma ve zdravotních cuklích s měkkou patou nemám problémy s ostruhami. Stejně tak mi doporučila obuv s měkčí patou, což dodržují a problémy s ostruhami skončily.

 • LU
  Luboš UlčReagovat
  Přidáno 26. únor, 05:37 z 178.209.130.***
  Trpěl a hledal. Problém byl vyřešen podpatěnkou. Doporučil MUDr. Šedivý z M.B.

 • Ja
  Přidáno 03. březen, 01:08 z 78.108.96.***
  Hned jsem si koupila Ortopedické vložky a hlavně doma nosím pantofle na klínku , jen už né po tvrdé podlaze bez bot to mohu chodit v létě po zahradě v trávníku … Protahuji a roztahuji prsty u nohou a všechny klouby prstů a pomáhá to ...Měla jsem jen Zánět paty ...10 x Ultrazvuk ...

 • rp
  roman petrigallaReagovat
  Přidáno 25. duben, 01:20 z 94.113.194.***
  zatim chodim na rehabilitaci ,ze začatku i v klidu nahle vystřely bolesti ako by mi nekdo vrazil nuž do nohy ,a ted mam pocit že noha neboli skoro vubec jsem tesne před koncem rehabilitace a to mi kamarad řikal že bolesti přešly až nekolik dni po skončeni rehabilitace tak uvidim ale slyšel jsem že u každeho to probiha trchu jinak ,tak že ten ultrazvuk asi fakt pomaha moji žene nepomohlo nic ani razove vlny za ktare zaplatila 3000kč ani hodne bolestive injekce přimo dopaty až ozařky v ostrave ji po nejake dobe zabraly a od te doby ma klid je to už par let ted se lečim ja a zase napišu jak jsem nakonec dopadl ,,

 • Te
  TešnarovaReagovat
  Přidáno 05. červen, 20:43 z 95.129.242.***
  Doporučuje se při patní ostruze plavat kondičně?

 • Ha
  Přidáno 26. říjen, 11:42 z 37.188.165.***
  Do rázové vlny jsem dala za obě nohy 22000 abych se vyhnula operaci a nemůžu říct že by to pomohlo operace mě nemine

 • 3 odpovědi

 • zu
  zuzanaReagovat
  Přidáno 15. duben, 22:47 z 86.49.227.***
  Zdravím všechny s patní ostruhou,od října 2019(nové pracovní boty od bezpečáka)a do měsíce bolesti pat(Malá mořská víla).... Začala jsem brát homeopatika až od března 2020-bolest neskutečná....a teď? Bolí už jen jedna,ta ,co byla první...Doporučji ,,Hekla lava 9 Ch.. Ale více o tom,se dočtete na Homeopatii,,,,přeji všem radost z chůze(buďte trpěliví s homeopatií a věřte ji,né vše jde hned)

 • 4 odpovědi

 • Le
  Přidáno 05. květen, 14:10 z 46.47.161.***
  Zdravím všechny. Nemohu souhlasit, že ostruha vzniká z toho, že chodíme naboso, máme nadváhu atd. Jsem štíhlá, miluji pohyb, nosím kvalitní boty na dlouhé treky, měsíčně nachodím cca 250 km, je to můj životní styl a snažím se i stravovat zdravě - přesto, ouha, najednou je tu ostruha. Po ultrazvuku se bolesti neskutečně zhoršily, musím čekat 3 měsíce po poslední proceduře, než navštívím opět ortopeda, ale je to nesnesitelná bolest, která mě nutí mít doma nohu naboso, opřenou o studenou podlahu. Beru homeopatika, ale bolest je stále velká, nepomáhají různé krémy a gely proti bolesti, ani podpatěnky v botách. Kdyby na to pomohla alespoň nějaká analgetika, ale ani to nic moc... Myslím, že jde především o degenerativní onemocnění, které souvisí s věkem a opotřebením . Budu věřit v ta homeopatika...

 • 4 odpovědi

 • PG
  Pavel GargulákReagovat
  Přidáno 04. srpen, 08:50 z 109.80.169.***
  Též zdravím všechny neštastné s tímto problémem.Dejte si pozor na tzv.zdravotní pracovní boty ze zdravotních potřeb.Mám s tím osobní zkušenost.Na ostruhy vůbec nebrat.Stojím 15 hod .na nohách ( kuchař) a bláhově jsem si myslel že mě tyto boty zachrání.Opak byl pravdou.Těžký zánět do achilovky.Všecny tyhle boty jsou neskutečně tvrdé. Jak jsem se někde dočetl,nelepší jsou opravdu asi tzv.gumové dřeváky ale ne z tržnice.musí mít silnou podrážku .Jsou dražší cca 1000 kč ale je to balzám.Jinak jsem vyzkoušel i kolagenové injekce 10 ks-2000 kč,s tím že mi doktor tvrdil že budu mít navždy pokoj.Jo měl jsem asi tak 2 měsíce, a to byl ještě koranavir takže tam nebyla žádná zátěž protože jsme byli doma.Poslední ještě je rázová vlna ale doktor řikal že u mně (ostruhy mi jdou do achilovek) by to nemělo učinek ,tak nevím.Do operace se mi opravdu nechce,prý půl roku mimo provoz.Do té Rázovky určitě půjdu.Mám pocit že doktoři se v tom plácají tak jako mi.Tak s pozdrave a všem přeji at se vyléčíte.

 • BB
  Baryska BlackovaReagovat
  Přidáno 13. srpen, 14:08 z 188.134.246.***
  Zdravím všechny bojovníky s ostruhou. Na ostruhu platí jedině lipové listí. Nevěřila jsem tomu, jsem moderní žena, která se přece nebude zaobírat babskými radami. Chodila jsem po rehabilitacích, mazala, chladila, zahřívala, cpala se protizánětlivými léky, nepomáhalo nic. Na rentgenovém snímku se skvěla ukázková lehce zahnutá kostní jehla. A píchala a píchala. Pak jsem si řekla, že za vyzkoušení nic nedám. Měsíc jsem spala v ponožkách, do kterých jsem si nacpala deset až patnáct listů lípy srdčité. Po měsíci bylo po bolesti a od té doby mám pokoj už tři roky. Až se, potvora, jednou vrátí, zase oškubu všechny lípy v okolí ;-)

 • 4 odpovědi

 • Al
  Přidáno 17. srpen, 17:01 z 94.113.188.***
  Kde bylo tu bylo...najednou před 14 dny jsem měla divné palčivé bolesti v pravé patě a v okolí. Myslela jsem, že to přejde, snad se mi dělá bradavice....Byla jsem u paní doktorky pro léky a jen jsem zmínila co mi to dělá. Bylo jí to hned jasné, vypsala žádanku na rtg a hned i na rehabilitaci. Výsledek je jasný ostruha, jenže mě už začíná bolet i levá pata, prý to tak bývá? Tak se půjdu objednat na rehabilitaci a přitom z těch vyjmenovaných příčin na mě nic nesedí. Snad často dřepím na patách na zahrádce, že by? (Mimochodem, začíná mě bolet zápěstí u PC)

 • ZL
  Zuzana L.Reagovat
  Přidáno 03. říjen, 22:12 z 178.209.139.***
  Zdravím Vás všechny. Tak já mám neskutečný problém s nohama.. bolí a bolí..Šla jsem k ortopedovi a prý mám ostruhu.. Ok, napsal mi 6x rázovou vlnu, doufala jsem, že mi to pomůže, ale nic, bolest je stále větší.. obvodní mě poslal na rentgen od pasu dolů snad na všechno co existuje( prý musí vyloučit artroźu.. je mi 42

 • Mo
  Monika Reagovat
  Přidáno 11. leden, 00:09 z 31.30.169.***
  Zdravím všechny bojovníky s ostruhama.Mam ji na levé patě začalo to bolesti při došlapu a stupňovalo se to po půl roce bolesti jsem šla k ortopedovi a mám ji velkou takže průšvih absolvovala jsem 10x ultrazvuk a bolest se zhoršila že jsem nemohla skoro chodit tak jsem dostala léky na bolest s tramadolem a šla na rázové vlny 6x a ani po měsíci od poslední aplikace žádné zlepšení a stále na tramadolu a navíc mi začala pata bolet z vnitřní strany až do klenby přidal se otok a zarudnutí takže došlo na opich bolest jako prase ale zatím 5dni klid a můžu chodit jako dřív i když je to jen dočasné obávám se že u mě už pomůže jen operace.Nabízené ponožky jsem si objednala tak jsem zvědavá na účinek.Všem držím palce ať nad těma potvorama zvítězíte.

 • St
  StaskovaReagovat
  Přidáno 08. únor, 13:51 z 78.80.107.***
  Bohužel nezabrala ani razova vlna a to jsem na ni byla 5x a nic a bolí to i když mám nohu v klidu a chodit je za trest.

 • Lu
  Přidáno 27. březen, 17:17 z 46.135.233.***
  Zdravím všechny. Jsem už naprosto zoufalá, ostruhu mám již 2 roky, podstoupila jsem rázové vlny, které mi nepomohly, nechala jsem si udělat ortopedické vložky na míru, zkoušela jsem i gelové podpatěnky a bolest bohužel stále stejná. Poté mi kamarádka doporučila vysokofrekvenční magnet, který pomohl jí, tak jsem ho též podstoupila. Bohužel opět bez úspěchu. Za obě rehabilitace jsem utratila kolem pěti tisíc, ale cena pro mě nehraje roli, je mě mrzí, že stále bez úlevy. Někde jsem ale také četla, že po dobu rehabilitace by noha měla být v naprostém klidu a že někdy lékaři dávají nohu do ortézy a má se chodit o berlích, aby se noha pořádně regenerovala. Nevím, co je na tom pravdy ale jelikož mám práci, kde neustále stojím na nohou, tak by možná bylo pravděpodobné, že mi rehabilitace z tohoto důvodu nemusely zabrat. Budu tohle řešit ještě s doktorkou a doufám, že třeba řekne, že je to možné a půjdu na rhb znovu a k tomu na neschopenku, ať je noha v klidu a jen se modlím, ať to zabere, je to vážné strašné, je mi 27 let a hodně sportuji a toto je pro mě už 2. Rokem utrpením.

 • Da
  Přidáno 28. březen, 11:27 z 89.24.80.***
  Dobrý deň, podelím sa o svoju skúsenosť do tejto databázy :) Na dlhodobé, avšak počiatočné problémy s malou ostruhou mi bola doporučená (veľmi drahá, cca 5000 Kč) injekcia, ktorá bola na báze vlastnej plazmy a kyseliny hyaluronovej. Bohoužiaľ nepomohlo a pomohol mi až opich na báze kortikoidov (má veľmi dobre protizápalové účinky, avšak škodí výžive tkání a môže oslabovať pružnosť šliah, takže spätne by som v mojom prípade skúsil až iba jednu z posledných variánt). Pri väčšej ostruhe si neviem predstaviť aby pomohli homeopatika alebo iné pdoobené recepty zdielané v komentároch. V tomto prípade je potrebné odstrániť väčšie calciové usadeniny a racionálna úvaha napovedá použitiu rázových vĺn, prípadne operácia.

 • FJ
  Friková Jarka Reagovat
  Přidáno 13. duben, 10:49 z 90.183.80.***
  Já po dvou letech trápení s patní ostruhou na obou nohách podstoupila rázové vlny, 8 návštěv a zaplatila jsem 4000 Kč. Absolutní ztráta času a peněz, bez efektu. Bolesti se jen stupňovaly. Vyzkoušela jsem podpaťenky, gelové vložky, nic nepomohlo. Zdravotní obuv vše jen zhoršila, je moc tvrdá. Pak jsem zakoupila speciální gelové crocsy, stojí sice 1000 Kč, značka Duflex. Je to hodně peněz, vypadají jako obyčejné crocsy, ale neskutečná úleva pro paty !!! Jsou plněné speciální paměťovou pěnou nebo nějakým gelem a paty jsou v měkkém, tudíž nebolí. Koupila jsem si jedny na doma, jako domácí obuv a jedny do práce. Pokud nosím jinou obuv, paty hned zase bolí. Vše vyřešilo až ozařování patních ostruh na onkologii. Stačily 4 ozářky, proplácí zdravotní pojišťovna a jsem už bez bolestí. Pomohlo. Rázové vlny...za mně nesmysl a tahají z lidí jen peníze. Na ozářky vám napíše doporučení obvodní lékař, není třeba doporučení od ortopeda. Tam jsem jen ztratila dva roky času.

 • 1 odpověď

 • Le
  Přidáno 12. červen, 07:42 z 213.192.13.***
  Dobrý den, jak často mohu ozařování brát? Stihnu to ještě před začátkem dovolené v červenci? Patní ostruha na levé noze se mi objevila před 4 lety díky práci ve školní družině. Po změně zaměstnání, ultrazvuku a pomohla až kortikojdová injekce. Za 3 roky se mi vrátila, opět zaměstnání ve stoje. Kortikojdiva injekce pohomla na pár dní. 5 razovych vln a měsíční volno (školní prázdniny pomohly). Jenže začátkem prosince se ozvala druhá noha. Po 6ti rázových vlnách dobraných na konci února velké zlepšení, ale pořád to bolí. Gumové boty mám v práci i doma. Vložky na míru nosím do všech barefoot botů. Dle rehabilitačního lékaře a sestry, co mi dělala cvičení na míru. Se to bez denního cvičení a zvolnění nespraví. Jenže mám náročnou práci, malého chlapce a manžela, co nejen chodí pozdě domů, ale ještě dálkově studuje. Takže jsem nezačala. Tehdy říkala paní, že se diví, že mě bolí jen jedna pata a měla pravdu. Nejsem vůbec v dobré fyzické kondici. Alespoň řeším stravu, protože u mě je to i nadváha.

 • 1 odpověď

Přidat komentář
 Nejprodávanější
  • Adjustační ponožky GREEN
  • Adjustační ponožky GREEN
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky MULTICOLOR
  • Adjustační ponožky MULTICOLOR
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky CHARCOAL
  • Adjustační ponožky CHARCOAL
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • Adjustační ponožky PURPLE
  • Adjustační ponožky PURPLE
  • Originální Adjustační ponožky® slouží jako terapeutická pomůcka pro vbočený palec, kladívkové prsty, křivé a s...
  • s DPH590,- Kč
  • s DPH590,- Kč