Novinky
Nebaví vás platit poštovné?

Balík Do balíkovny Vám doručíme na vybranou balíkovnu ZDARMA!  zobraziť viac...


BLOG: Jak mi Adjustační ponožky pomohly

Příběh Jany, které Adjustační ponožky udržely nohy mobilní. zobraziť viac...


BLOG: Jak se zbavit plantární fascitidy

Sotva došlápnete na patu kvůli nepříjemné bodavé bolesti? Přečtěte si náš nový článek. zobraziť viac...


BLOG: Jak na správnou techniku chůze

Správná technika chůze je důležitá nejen v případě, že chcete pomocí chůze zhubnout nebo zlepšit fyzičku. Špatnou technikou totiž můžete dojít k pěkným nepříjemnostem. Jak se jim vyhnout obloukem? zobraziť viac...


Už jste četli nejnovější recenze?Už jste četli nejnovější recenze?

Nebo se chcete o Vaše zkušenosti podělit s ostatními? Napište nám prosím komentář pod článek. Ti, co ještě váhají, to určitě ocení, děkujeme. zobraziť viac...


BLOG: Sedíte s nohou přes nohu? Pozor na bolesti zad a kolenou

V životě si vypěstujeme mnoho špatných návyků. Mezi nejčastější (nejen) ženské špatné návyky patří sezení s nohou přes nohu. Více v článku. zobraziť viac...


Velikost XL pro opravdu dlooouhé nohy

Představujeme Vám velikost XL (47+) - dostupná v barvách GREEN, CHARCOAL a GREY. zobraziť viac...


BLOG: Jak si imigrantka z Československa splnila svůj americký sen

Kdo z vás ví, že za vznikem Adjustačních ponožek stojí rodačka z Československa, která se svou rodinou v roce 1968 emigrovala do USA? zobraziť viac...


Ušetřete 20%

Hromadným nákupem ušetříte 20%. A jako bonus DOPRAVA ZDARMA!  zobraziť viac...


Návod: Jak ušetřit při nákupu Adjustačních ponožek

Rozhodli jsme se poskytnout vám návod, jak pořídit Adjustační ponožky levněji než za běžnou cenu. Více na BLOGU.  zobraziť viac...


NÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožekNÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožek

Často se ptáte, jakou velikost byste si měli vybrat, zejména když je vaše velikost nohy někde mezi nabízenými velikostmi ponožek. Odpověď najdete v článku. zobraziť viac...

10/10
 Newsletter

Není hallux jako hallux. Jaké typy existují a jak se jim bránit?

  • Pridané: 26.02.2019   |   11615 čítaní / zobrazení
Hallux valgus, varus, rigidus. Zní to jako nějaké kouzlo z Harryho Pottera, ale většina z vás ví, že se to týká komplikací vašich palců na nohou. Často se říkává, že máte halluxy. Ty mají ale všichni, protože hallux je latinský název pro palec. Důležitá je pak druhá část názvu, která nám nastiňuje, o jakou deformitu palce se jedná. My se nyní na hallux valgus, varus i rigidus podíváme a řekneme si, jaký je mezi nimi rozdíl a jak s těmito zdravotními komplikacemi úspěšně bojovat.
 


Hallux valgus


Hallux valgus neboli vbočený palec (též nesprávně označovaný jako vybočený palec) patří mezi nejčastější deformity nohou. Jedná se o komplikaci, kdy se palec stáčí směrem k ostatním prstům a kloub palce vyčnívá a otéká. Vzniká nejčastěji mezi čtyřicátými až padesátými roky života a mimo jiné je způsobuje nošení nevhodné obuvi. Podrobnější definici této deformity najdete v našem článku Proč je vbočený palec velkým problémem našich nohou?
 


Kdo by si pomyslel, že jde pouze o estetickou vadu či deformitu, která se týká pouze palce, je na omylu. Špatným postavením palce u nohy trpí také ostatní kosti, klouby a rovněž i vazy na celém chodidle. Vbočený palec pak doprovází nepříjemné bolesti a může dojít i k dalším komplikacím, jako je například plochonoží. Nejste si jisti, zda máte ploché nohy? Přečtěte si o nejčastějších příznacích plochonoží.

Pokud se vbočené palce neřeší včas, může dojít až k nutnosti operativního zákroku. Ale ani pak nemusíte mít vyhráno. Trápí vás hallux valgus a nechcete o operaci ani slyšet? Sepsali jsme na to samostatný článek. Při boji s vbočeným palcem vám zaručeně pomohou i speciální cviky, které palce uvolní, zmobilizují a prokrví. Podobný účinek mají na prsty i celá chodidla Adjustační ponožky, které rovněž doporučujeme jako podporu při léčbě.


Hallux varus


Hallux varus je přesně to, čemu se správně říká vybočený palec. Jedná se o opačnou deformitu než je tomu u halluxu valgus. Jde také o méně častou komplikaci, která vzniká tak, že se palec odvrací na druhou stranu od zbytku prstů.

Hallux varus vás může trápit nejčastěji v důsledku neurologických postižení nohou nebo jako jedna z komplikací po operaci právě halluxu valgus. Řešení ztuhlého palce spočívá v rehabilitační léčbě, případně je-li to nevyhnutelné v dalším operačním zákroku.


Hallux rigidus


Do třetice tu máme hallux rigidus neboli ztuhlý palec, který se objevuje nejčastěji na základě vrozených dispozic v kombinaci s častými drobnými úrazy v oblasti kloubu palce. Artróza kloubu následně vede k zúžení kloubní štěrbiny a zároveň úbytku chrupavky na kloubních plochách, kde vznikají výrůstky. To vede ke ztuhlosti a k celkovému omezení pohybu kloubu. Kloub je omezen zejména při pohybu směrem nahoru, což mimo jiné brání v běžné chůzi. Kromě nepříjemné bolesti se v dalších fázích objevují viditelné bolestivé výrůstky v podkoží a také otlaky na kůži.
 


Léčba může probíhat dvěma způsoby. Prvním způsobem je konzervativní léčba, která spočívá v rehabilitacích, nošení ortopedických vložek, Adjustačních ponožek či v podávání protizánětlivých léků. Pokud tato léčba nepomůže a onemocnění se zhoršuje, přichází na řadu nutnost operace, která by kromě samotné komplikace měla odstranit i příčinu onemocnění.


Jak se bránit?


Ať už trpíte kterýmikoliv „halluxy”, či nikoliv, je důležité zmínit, že nejlepším bojem proti těmto i dalším zdravotním komplikacím je prevence. A součástí prevence je pravidelný pohyb či sportovní aktivita, nošení vhodné obuvi, dostatek odpočinku pro regeneraci, nepřetěžování a mimo jiné také nošení Adjustačních ponožek. Už máte své?
 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár