Vbočený palec
Vbočený palec neboli hallux valgus je deformita, která vzniká jako důsledek poklesu příčné i podélné klenby nohy.
Palec se stáčí směrem k ostatním prstům a kloub palce vyčnívá a otéká. Dochází k rotaci palce a deviaci v nártní kosti. Nejčastěji se objevuje po čtyřicátém roku.
Příčiny vbočeného palce
Příčiny vbočeného palce mohou být jednak vrozené, jako je délka první nártní kosti, hypermobilita, nedostatečnost vaziva, a dále především nošení nevhodné obuvi.
Zejména pokud je špička boty příliš úzká a tlačí prsty nepřiměřeně k sobě. A také špatný stereotyp kroku nebo dlouhá statická zátěž.
Projevy vbočeného palce
Palec se vám začne stáčet směrem k ostatním prstům, nesedí vám obuv a doprovázejí vás nepříjemné bolesti.
Dalším projevem je omezená funkce palce, respektive celé nohy. Následně se komplikace přenáší do vyšších etáží, jako jsou kolena, kyčle a páteř.
Jak léčit vbočený palec
Mezi nejčastější způsoby léčby vbočeného palce řadíme konzervativní léčbu. Ta spočívá především v rehabilitaci, tedy v aktivním cvičením palce. Cviky na vbočený palec můžete provádět i doma.
Nezapomeňte však odstranit hlavně příčinu problému, případně i komplikace ostatních částí těla, které se přihodily takzvaným řetězením. Při pokročilé deformitě je nevyhnutelný operační zákrok a následná rehabilitace. I v tomto případě je potřeba odstranění příčiny, aby nedošlo k recidivě.