• Logo
 • Môj profil
 • 7 ks
  za 206,56 €
Pro-nožky.cz
 Náš tip

Co dělat pro zdravé nohy? Základem je obuv, cvičení, Adjustky® a pedikúra, říká podiatrička Edita Prošková

 • Pridané: 13.08.2023   |   3278 čítaní / zobrazení

Edita Prošková vystudovala obor fyzioterapie na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Již během studia se začala zaměřovat na oblast nohou, která ji nakonec pohltila. Nyní se věnuje pouze podiatrii. „Na základě vyšetření chodidel vám nastavím terapii. Od cvičení přes tejpy, podpůrné pomůcky (jako jsou Adjustky) až po stélky na míru a doporučení vhodné obuvi. Jsem máma dvou skvělých svišťů a barefoot nadšenec.” Co dalšího nám v rozhovoru prozradila?


Proč jste si vybrala zrovna zaměření na nohy?

Já vlastně ani nevím. Celý příběh fyzioterapie začal už na gymplu, kdy jsem jasně říkala, že „nikdy nebudu sahat na lidi”. Na vysoké to pak bylo „nikdy nebudu sahat na nohy” a po absolvování prvních kurzů na nohy jsem hlásala, že „nikdy nebudu dělat s dětmi”. No... Takže sahám na lidi, lidem na nohy a s dětmi taky pracuji. (smích)


Jaký je nejčastější zdravotní problém, se kterým se na vás obracejí pacienti?

Většina klientů přichází s diagnózou plochých nohou. Ale po vyšetření zjišťují, že žijí v omylu. To se týká všech věkových skupin. V poslední době vnímám, že lidé už rovnou vyhledávají odborníka přes nohy než běžně dostupného ortopeda. Záměrně nezmiňuji fyzioterapeuta, protože mezi „podo” odborníky patří mnoho dalších profesí, jako jsou lékaři (podologové a podiatři), právě fyzioterapeuti, pohyboví specialisté a další.


Co je podle vás nejčastější příčinou zdravotních komplikací týkajících se nohou?

U dětí je v zásadě problém již během prvního roku života, kdy není dostatečně podporována či hlídána kvalita vývoje dítěte – od předčasného posazování přes vodění za ruce až po chodítka. U dospělých pak hrají největší roli předně pohybové vzory, životní styl a obuv (ale jsou lidé chodící v lodičkách a mají nohy krásné a naopak spousta naboso chodících se zničenýma nohama). Je tedy potřeba vnímat, že boty jsou jen jedním z faktorů, které ovlivňují zdraví nohou.


Podle čeho bychom si tedy měli vybírat obuv?

Obuv na běžné nošení by měla vždy respektovat tvar a velikost nohy. To je základní prvek. S ostatními parametry (výška podrážky, ohebnost, opatek atd.) už vybírejte dle svého uvážení a také dle účelu, ke kterému by obuv měla sloužit. 


V čem je práce s dětskou nohou specifická oproti dospělým?

Liší se celkový přístup k pacientovi. Zatímco u dospělého se rovnou můžeme začít ptát, co ho trápí, vyšetřit ho a nastavit terapii, u dětí je třeba přístup šetrnější, milejší a ohleduplnější. Jak vyšetření, tak terapii se snažím volit formou hry. U maličkých dětí si hrajeme. Při hře lze velmi dobře poznat, jak se dítě pohybuje, co vše zvládne a kde je případný problém... Cviky u dětí nevolím úplně podle diagnózy, ale například podle toho, co zvládne a co zvládne rodič. Hledám různé možnosti, jak podpořit, co je zrovna třeba, abychom se dobrali k nějakému pokroku.


Co vy a Adjustační ponožky®? Pozorujete u sebe díky jejich nošení nějaké změny?

K těmto ponožkám jsem se dostala už před delší dobou. Byla jsem zvědavá, jak fungují. Za mě je to skvělý doplněk k terapii nejen prstů, ale i celé dolní končetiny. Nosím je večer, kdy uspávám malého. Po pár hodinách je sundavám, protože spát v nich nevydržím. Vzhledem ke svému zaměření mám nohy procvičené a nevnímám žádný výrazný problém, takže je nosím opravdu spíše pro relax než pro terapeutický účinek. Ale třeba když jsem byla těhotná se synem, Adjustační ponožky byly pro mě po celém dni velmi příjemnou úlevou.


Adjustky® doporučujete i ostatním. S čím podle vás nejvíce pomáhají?

Nejlepší zkušenosti a zpětnou vazbu mám u plantárních fasciitid a u bolavých chodidel. V kombinaci se cvičením a v některých případech se stélkami do bot jsme dosáhli maximální úlevy. 


Poradíte nám na závěr, co sama doporučujete jako prevenci pro zdravé nohy?

V první řadě by se měl každý dojít podívat, jaké boty obývají jeho botník, zda vůbec odpovídají tvaru jeho nohy. Nohy bychom měli pravidelně otužovat, a to nejen chladem, ale hlavně různými podněty (například ortopedické koberečky). Dle zaměstnání bych doporučila cvičit, uvolňovat, posilovat atd. Mimo to doporučuji nosit právě i Adjustační ponožky. A pravidelná přístrojová pedikúra by měla být rovněž součástí péče o nohy.

Fotografie: archiv Edity Proškové, IG: editaproskova_fyziopodolog

  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  Pridať komentár
   Nejprodávanější
   • Adjustačné ponožky GREEN
   • Adjustační ponožky GREEN
   • Originálne Adjustačné ponožky® slúži ako terapeutická pomôcka pre vbočený palec, kladivkové prsty, krivé a sti...
   • s DPH22,95 €
   • s DPH22,95 €
   • Adjustačné ponožky CHARCOAL
   • Adjustační ponožky CHARCOAL
   • Originálne Adjustačné ponožky® slúži ako terapeutická pomôcka pre vbočený palec, kladivkové prsty, krivé a sti...
   • s DPH22,95 €
   • Adjustačné ponožky PURPLE
   • Adjustační ponožky PURPLE
   • Originálne Adjustačné ponožky® slúži ako terapeutická pomôcka pre vbočený palec, kladivkové prsty, krivé a sti...
   • s DPH22,95 €
   • s DPH22,95 €