Novinky
Nebaví vás platit poštovné?

Balík Do balíkovny Vám doručíme na vybranou balíkovnu ZDARMA!  zobraziť viac...


BLOG: Jak mi Adjustační ponožky pomohly

Příběh Jany, které Adjustační ponožky udržely nohy mobilní. zobraziť viac...


BLOG: Jak se zbavit plantární fascitidy

Sotva došlápnete na patu kvůli nepříjemné bodavé bolesti? Přečtěte si náš nový článek. zobraziť viac...


BLOG: Jak na správnou techniku chůze

Správná technika chůze je důležitá nejen v případě, že chcete pomocí chůze zhubnout nebo zlepšit fyzičku. Špatnou technikou totiž můžete dojít k pěkným nepříjemnostem. Jak se jim vyhnout obloukem? zobraziť viac...


Už jste četli nejnovější recenze?Už jste četli nejnovější recenze?

Nebo se chcete o Vaše zkušenosti podělit s ostatními? Napište nám prosím komentář pod článek. Ti, co ještě váhají, to určitě ocení, děkujeme. zobraziť viac...


BLOG: Sedíte s nohou přes nohu? Pozor na bolesti zad a kolenou

V životě si vypěstujeme mnoho špatných návyků. Mezi nejčastější (nejen) ženské špatné návyky patří sezení s nohou přes nohu. Více v článku. zobraziť viac...


Velikost XL pro opravdu dlooouhé nohy

Představujeme Vám velikost XL (47+) - dostupná v barvách GREEN, CHARCOAL a GREY. zobraziť viac...


BLOG: Jak si imigrantka z Československa splnila svůj americký sen

Kdo z vás ví, že za vznikem Adjustačních ponožek stojí rodačka z Československa, která se svou rodinou v roce 1968 emigrovala do USA? zobraziť viac...


Ušetřete 20%

Hromadným nákupem ušetříte 20%. A jako bonus DOPRAVA ZDARMA!  zobraziť viac...


Návod: Jak ušetřit při nákupu Adjustačních ponožek

Rozhodli jsme se poskytnout vám návod, jak pořídit Adjustační ponožky levněji než za běžnou cenu. Více na BLOGU.  zobraziť viac...


NÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožekNÁVOD: Jak vybrat správnou velikost Adjustačních ponožek

Často se ptáte, jakou velikost byste si měli vybrat, zejména když je vaše velikost nohy někde mezi nabízenými velikostmi ponožek. Odpověď najdete v článku. zobraziť viac...

10/10
 Newsletter

Trápí vás hallux valgus? Předejděte operaci

  • Pridané: 19.07.2018   |   6901 čítaní / zobrazení
Jistě jste se setkali s pojmem hallux valgus a s ním spojené riziko operace. Ne vždy však musí nutně dojít k operaci. A když ano, neznamená to, že po operaci máte automaticky vyhráno. Vbočený palec na noze, jak se tento zdravotní problém nazývá v češtině, trápí mnoho lidí všech věkových kategorií, zejména pak dospělé od 40. do 60. roku. Co přesně hallux valgus znamená a jak předejdete nejhoršímu?
 


Hallux valgus neboli vbočený palec


Přirozené postavení palce na noze by mělo být v ose. Jakmile vám začne palec směřovat více k ostatním prstům a „naklánět” se, měli byste zbystřit. Jeho naklonění vzniká oslabením svalů a vazů, které drží postavení palce. Nejvíce zatížen je pak přitahovač palce, který jej tlačí směrem k ostatním prstům pod čím dál větším úhlem.
 
V důsledku oslabení ostatních svalů a vazů pak palec v záprstním kloubu rotuje a kloub se začne vytlačovat ven. To už pak pociťujete i při nošení obuvi. Záprstní kloub je následně v botě drážděn tak, že dojde k oslabení tkáně kolem kloubu, což vede k viditelnému výrůstku a tedy k vbočenému palci.
 
Nejde však pouze o estetickou vadu. S takto špatně postaveným palcem se špatně odrážíte při chůzi či běhu, což vede k nepřirozenému zatěžování nohou. Následně vás od toho mohou bolet kromě chodidel i kolena či dokonce třísla. Dojde-li k přílišnému vychýlení a vytvoření výrůstku na záprstním kloubu, pravděpodobně se operaci nevyhnete.
 


Jaké jsou příčiny


Nejčastější příčinou vbočených palců je nevhodná obuv a její dlouhé nošení, zejména pak podpatky u žen. Mohou to být ale i jakékoliv jiné nevhodné boty, které vám plně nesedí. Stejně tak se na tom může podílet přetěžování nohou, špatná chůze, dlouhé stání a podobné činnosti.


Kdy a jak situaci začít řešit


Nemusíte si denně prohlížet nohy, zda se vám náhodou palec nevychyluje z osy. Poznáte to i tak, že vás palce začnou pobolívat. Jakmile si ale všimnete podezřele častých bolestí či zvýšení jejich intenzity a zároveň se vám začne vychylovat palec z osy, je nejvyšší čas začít s řešením.
 
A jak to řešit? Pomůže vám hned několik činností, respektive ideálně kombinace některých z nich. Ne všechny jsou však vhodné v každém případě. Záleží také, v jakém stavu se vaše nohy nacházejí. Ideálně byste některé kroky měli konzultovat se svým lékařem, případně s fyzioterapeutem.
 
Pokud trpíte vbočenými palci je v první řadě potřeba odpočívat, zejména pokud víte, že nohy přetěžujete. Dejte si večer například při sledování televize nohy nahoru, ať vám neotýkají. Střídejte teplou a studenou sprchu na nohy a zapojte klidné procházky v pohodlné obuvi. Jak se také zbavit otékání nohou, najdete v našem článku Jak na oteklé nohy? 4 tipy, jak se zbavit otékání nohou.

Pomohou vám rovněž masáže chodidel nebo návštěva fyzioterapeuta, který vám kloub na palci zmobilizuje, provede s vámi cvičení, případně vám palec zatejpuje metodou kynesiotapingu. Zajímají vás cviky na hallux valgus, které vám zaručeně pomohou? Velmi se na vbočené palce osvědčily Adjustační ponožky, které doporučují sami fyzioterapeuti. Adjustační ponožky mohou nahradit i kynesiotaping, jehož nevýhodou je nízká výdrž tejpu na noze (z důvodu pocení, sprchování apod.). Adjustační ponožky se během nošení aktivně podílejí na držení správného postavení palce a zamezují rotaci v záprstním kloubu. V začátcích lze díky nim vbočenému palci kompletně předejít, aniž by byl nutný operativní zákrok. Naopak po operaci pomůžou s rehabilitací a hlavně z prevencí proti recidivě.
 
Pokud vás Adjustační ponožky zaujaly, podívejte se do našeho e-shopu.


Ani po operaci nemáte vyhráno


Když už vás bohužel čeká operace, nečekejte, že po ní komplikace zmizí na trvalo. Operací se totiž odstraní pouze samotný problém, ale nikoliv jeho příčina. To znamená, že dřív nebo později se vám můžou vbočené palce (hallux valgus) vrátit. A proto musíte následně dbát na prevenci. Jako prevenci doporučujeme některé z činností, které jsme popsali výše. Zároveň však doporučujeme veškeré kroky po operaci konzultovat s vaším lékařem či fyzioterapeutem.
 

 
 
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár